Mit bezpieczeństwa w środowisku wirtualnym

Dodane 12/12/2016 by blogsadmin
OŚWIADCZENIE: ten artykuł jest starszy niż jeden rok i może nie być aktualny w przypadku ostatnich wydarzeń lub nowo dostępnych informacji.

Piotr Jabłoński, Senior Systems Engineer, VMware

Podczas spotkań z osobami zarządzającymi infrastrukturą Data Center często omawiamy wpływ wirtualizacji na bezpieczeństwo. Spotykam się wówczas z argumentem, że fizyczny firewall, który chroni ruch między VLAN-ami oraz na zewnątrz jest wystarczający do ochrony środowiska Data Center. Potrzebna jest w zasadzie tylko odpowiednia segmentacja przy użyciu VLAN-ów tak, aby każda aplikacja lub grupa aplikacji znalazła się w osobnym VLAN-ie.

Czy wirtualizacja zmienia coś w tym podejściu? Spójrzmy na poniższy rysunek. Są dwa VLAN-y: czerwony i żółty. Ruch z i do czerwonego VLAN-u jest blokowany całkowicie. Polityka firewalla dla ruchu z i do zółtego VLAN-u jest mniej restrykcyjna. Na zewnątrz udostępniony jest port www oraz z wnętrza sieci porty ssh, rdp, dns.

pjablonski03_1

Co może się teraz wydarzyć? Ktoś intencjonalnie lub nieświadomie może zmigrować maszynę wirtualną z czerwonego VLAN-u do żółtego. Spowoduje to pominięcie reguł bezpieczeństwa określonych dla VLAN-u czerwonego i zastosowanie mniej restrykcyjnych reguł dla VLAN-u żółtego. Wystarczy nadać czerwonej maszynie wirtualnej odpowiednie adresy IP z żółtej podsieci.

Firewall fizyczny, jak i wirtualny nawet najnowszej generacji, ale bez świadomości środowiska wirtualnego nie jest w stanie skutecznie przeciwdziałać takim sytuacjom. Można co prawda wskazać na firewallu konkretne adresy IP serwisów, bez podawania podsieci, jednak i tutaj jest możliwość obejścia reguł bezpieczeństwa. W świecie wirtualnym bardzo łatwo i bez kontroli działów sieciowego i bezpieczeństwa można zmienić adresy IP maszyn wirtualnych.

pjablonski03_2

Widać to na powyższym przykładzie, gdzie jednej z maszyn wirtualnych został zmieniony adres IP na ten sam, który posiada brama domyślna. Możliwe jest wówczas przekierowanie ruchu z innych maszyn w tym VLAN-ie do maszyny wirtualnej podającej się za bramę domyślną i zczytywanie przechodzącego ruchu.

Jak można zminimalizować ryzyko bezpieczeństwa? Rozwiązaniem jest firewall w VMware NSX, który pracuje w świecie wirtualnym, najbliżej jak się da maszyny wirtualnej, jest świadomy kontekstu VM. Ostatnia cecha sprawia, że reguły bezpieczeństwa można tworzyć na bazie atrybutów VM takich jak znaczniki maszyn, ich cech, jak system operacyjny, czy przynależności użytkownika do grupy Active Directory.

pjablonski03_3

Reguły bezpieczeństwa podążają w tym modelu za maszyną wirtualną. Nie ma więc możliwości pominięcia określonych reguł wraz ze zmianą VLAN-u. Ponadto funkcjonalność Spoofguard chroni przed podszywaniem się pod inne maszyny wirtualne, urządzenia lub bramy domyślne.

Warto zwrócić uwagę na świat wirtualny, który wnosi wiele zalet technicznych i biznesowych, ale również powoduje, że trzeba dostosować do niego swoje sposoby zabezpieczeń.

Spróbuj VMware NSX na labs.hol.vmware.com

—————————————–

Przeczytaj więcej postów Piotra Jabłońskiego >


Kategoria: SDDC

Tagi: , , ,

Podobne artykuły

Dodane 23/07/2019 przez msalanski

Wirtualizacja zapewnia Porsche Informatik najlepszą pozycję startową

Elektryczne napędy, samochody łączące się z siecią i autonomiczne samochody – wszystkie te technologie sprawiają, że przemysł samochodowy nie ma wyboru — musi zmienić dawno obrany kurs. Porsche Informatik, centrum sterowania oprogramowaniem firmy Porsche Holding, odgrywa zasadniczą rolę w realizacji tego zadania. Przełomowe rozwiązania tworzące przyszłość branży automotive mogą tworzyć jedynie ludzie, którzy dysponują narzędziami […]

Dodane 04/02/2020 przez msalanski

vSAN jest gotowy na kolejny rok pełen sukcesów

Nick Cross, starszy dyrektor ds. HCI w regionie EMEA Każda firma, która tworzy nowe rozwiązania, bez względu czy mówimy o produkcje lub usłudze, wie, że jedyną miarą jej sukcesu jest finalna opinia klienta. Przez ostatnie 20 lat w VMware robiliśmy wszystko, by nasze narzędzia były coraz nowocześniejsze i odpowiadały klientom. Rozwinęliśmy się od wirtualizacji po […]

Dodane 14/03/2019 przez msalanski

Zapora nowej generacji. Poznajcie VMware Service-defined Firewall

Już od 20 lat VMware znajduje się w forpoczcie cyfrowej transformacji i wyznacza trendy dla innowacyjnego biznesu. Wspieraliśmy przedsiębiorców, gdy tworzyli aplikacje na jednym, góra dwóch serwerach. Jesteśmy z nimi, gdy tworzą wieloskładnikowe środowisko aplikacyjne w oparciu o maszyny wirtualne. Będziemy także, gdy biznes zdecyduje się na budowę zdecentralizowanych ekosystemów opartych na chmurach obliczeniowych. Przede […]

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy