OŚWIADCZENIE: ten artykuł jest starszy niż jeden rok i może nie być aktualny w przypadku ostatnich wydarzeń lub nowo dostępnych informacji.
Bartłomiej Ślawski, Country Manager, VMware Polska
Firmy z sektora usług finansowych od zawsze musiały być otwarte na cyfrowe technologie i szybko wdrażać nowe rozwiązania, po to, aby zachowywać konkurencyjność. Jednak my, jako klienci końcowi, nie zwracamy szczególnej uwagi na to, jakie technologie wykorzystywane są w ramach back office danego banku. Zdolność gromadzenia danych i wykorzystywania ich do podejmowania ważnych decyzji biznesowych stała się podstawą przewagi konkurencyjnej instytucji finansowych. Jednocześnie klientom zależy przede wszystkim na doskonałej obsłudze, która zapewni im to, czego potrzebują, w odpowiednim czasie i na wybranej przez nich platformie.
Technologie mobilne odmieniły sposób, w jaki ludzie wchodzą w interakcje ze swoim bankiem. Spadek fizycznych odwiedzin w placówkach oznacza konieczność zmiany sposobu obsługi klienta – poprzez modernizację aplikacji oraz transformację obsługi w oddziałach. Jak wynika z danych Accenture, 86 proc. europejskich banków uwzględnia cyfryzację w swojej strategii, a ponad dwie trzecie tworzy w tym celu stanowisko CDO (Chief Digital Officer).
Do zmian instytucje finansowe motywuje również pojawienie się nowego typu konkurencji – banków działających według zasady „digital-first, mobile-only”, które rzuciły wyzwanie firmom z ogromnym doświadczeniem. Nowi gracze szukają innowacyjnych form dostarczania niemal każdej usługi finansowej – od pożyczek, przez płatności cyfrowe i zbliżeniowe, po osobiste platformy inwestycyjne. Barierą rozwoju jest dla nich jednak brak rozpoznawalności pośród potencjalnych klientów. W swojej strategii skupiają się na przyciągnięciu młodych użytkowników, jednak ci oczekują maksymalnej wygody obsługi oraz dodatkowych bonusów za korzystanie z usług danego banku. Normą stała się możliwość zarządzania oszczędnościami w wybrany przez nas sposób i w dowolnym miejscu. Wiąże się to z koncepcją wielokanałowej obsługi, ze spójnym doświadczeniem klienta, obejmującym online, mobilność i wizytę w oddziale. Dotyczy to zarówno klientów, jak i pracowników banku.
Obsługa klienta w placówkach bankowych może dziś stać się bardziej mobilna, gdy pracownicy zaczną korzystać z portali dostępu do cyfrowych miejsc pracy (digital workspace), dostępnych poprzez tablety. Umożliwi im to pracę na terenie oddziału bez konieczności siedzenia za biurkiem i szybszą obsługę tych klientów, którzy preferują załatwiać sprawy bankowe poprzez osobistą wizytę w placówce. Korzystając z mobilnej aplikacji, pracownicy będą mogli wybrać usługę albo transakcję wskazaną przez klienta, co doprowadzi do skrócenia czasu oczekiwania na realizację zamówienia.
Wyzwaniem dla sektora finansowego jest także geograficzne rozproszenie personelu, gdy pracownicy przemieszczają się pomiędzy wieloma biurami, np. centralą, oddziałami i call center. Funkcje dostępne w ramach cyfrowego miejsca pracy, takie jak zarządzanie tożsamością i udostępnianie aplikacji, zapewniają pracownikom elastyczność i umożliwiają komfortową pracę z dowolnego miejsca, przy zachowaniu dostępu do niezbędnych danych. Zarządzanie tożsamością staje się powszechne w sektorze finansowym, bo to metoda na szybkie zwiększenie poziomu bezpieczeństwa transakcji. Platformy Single-Sign-On (jednorazowego logowania) oraz cyfrowe uwierzytelnianie ułatwiają obsługę użytkowników końcowych i likwidują potrzebę pamiętania wielu haseł oraz częstego ich zmieniania.
Innowacje oparte na rozwiązaniach mobilnych dają szereg nowych możliwości w sektorze usług finansowych. Inwestycje technologiczne w tym obszarze są konieczne, aby nadążyć za potrzebami klientów i zapewniać im usługi, jakich oczekują. Wdrożenie kompleksowych platform mobilnych i cyfrowych stanowi pierwszy, najważniejszy krok w tym kierunku.
————————————-
Chcesz przeczytać więcej wpisów Bartłomieja Ślawskiego? Kliknij tu >
Kategoria: Business
Tagi: Bartłomiej Ślawski, Biznes, Cyfrowe miejsce pracy, WorkSpace One
Brak komentarzy