5 zasad udanej migracji do chmury obliczeniowej

Dodane 08/08/2019 by msalanski
OŚWIADCZENIE: ten artykuł jest starszy niż jeden rok i może nie być aktualny w przypadku ostatnich wydarzeń lub nowo dostępnych informacji.

 Po wielu latach rynkowej debaty, firmy pogodziły się z myślą, że aplikacje mobilne i środowiska chmurowe to dzisiaj biznesowy niezbędnik. Sam cloud computing to nieoderwalny element strategii cyfryzacyjnej każdej organizacji. Według badań Taneja Group, ponad 65 proc. firm na świecie już teraz część swoich danych i systemów przechowuje w chociaż jednej chmurze publicznej. Obecnie podstawowe pytanie nie brzmi więc „czy” lub „kiedy” zmigrować firmowe dane do chmury, tylko jak.

Przeniesienie firmowych zasobów do chmury to nie jest tylko i wyłącznie kwestia praktyczno-techniczna. Firmy z wieloletnim doświadczeniem na rynku posiadają zazwyczaj zastane systemy i aplikacje. Wszystko to jest ze sobą ściśle połączone. Wszystko to odpowiada za działanie krytycznych dla biznesu operacji i usług. Często decyzja o migracji tego skomplikowanego środowiska zapada bez uwzględnienia poziomu jego skomplikowania. Według badań Taneja Group, tylko 19 proc. organizacji zainteresowanych wdrożeniem chmury hybrydowej przeprowadziło odpowiednie testy i opracowało strategię migracji, obejmującą takie zagadnienia jak bezpieczeństwo danych, ryzyko awarii czy spadek jakości świadczonych usług. Brzmi skomplikowanie, ale tak naprawdę by migracja firmowych systemów była udana wystarczy pamiętać 5 podstawowych zasad:

  1. Przemyśl i uzasadnij migrację do chmury

Przed rozpoczęciem samego procesu migracji konieczna jest ocena wartości biznesowej takiego przedsięwzięcia. Ocena ta powinna objąć nie tyle firmę jako całość, co każdy, oddzielny proces biznesowy. Należy dokładnie ocenić jakie korzyści da przeniesienie danego systemu do chmury i porównać je wadami posiadania go w pierwotnym kształcie. Może się okazać, że dana operacja jest na tyle krytyczna dla funkcjonowanie biznesu, że ryzyko jej awarii przeważy nad potencjalnymi zyskami.

  1. Opracuj własną strategię migracyjną

Każda firma jest inna. Oznacza to, że nie ma jednej, idealnej drogi w chmury. Opracowanie własnej ścieżki jest kluczowe dla migracyjnego sukcesu. Są jednak pewne punkty wspólne. Każda firma musi określić czy migracja odbędzie się w ramach tzw. podejścia lift-and-shift, czyli firmowe systemy zostają przeniesione do chmury w całości, bez najmniejszych zmian. Można postawić też na rozwiązania software-as-a-service (SaaS) albo platform as a service (PaaS) i przenieść tylko część firmowych obciążeń, systemów oraz aplikacji. Można też całość firmowej infrastruktury przemodelować pod konkretne wdrożenie chmurowe od podstaw. Podejście na które padnie wybrów zależy tylko i wyłącznie od potrzeb biznesu i jego własnego krajobrazu aplikacyjno-technologicznego.

  1. Testuj, wyciągaj naukę z błędów, naprawiaj

Na samym początku migracji warto wybrać kilka mniej istotnych firmowych obciążeń i użyć ich jako obszaru roboczego do testów. Wyniki takiej próbnej migracji pozwolą firmie określić właściwe działania, by przeniesienie krytycznych systemów odbyło się sprawnie i bez problemów.

  1. Aby ograniczyć ryzyko nie bój się poprosić o pomoc

Na samym początku planowania musisz mieć świadomość, że na etapie samego wdrożenia dodatkowe zasoby mogą okazać się niezbędne. Może to być konieczność doszkolenia firmowego zespołu IT lub outsourcing ekspertów. Jeśli najprawdopodobniej jest to pierwsza firmowa migracja do chmury, zainwestowanie w zewnętrzną pomoc może okazać się bardziej efektywnym operacyjnie i kosztowo kierunkiem, niż robienie tego samemu.

  1. Bezproblemowo migruj do chmury za pomocą VMware Cloud na AWS

Rozwiązani VMware Cloud on AWS zostało zaprojektowane tak, aby pomóc organizacjom w przenoszeniu aplikacji do publicznych, prywatnych lub tradycyjnych środowisk i odwrotnie. Łączy w sobie to co najlepsze w ofercie lidera w dziedzinie chmury publicznej z sztandarowymi rozwiązaniami eksperta od wirtualizacji firmowych centrów danych. Wszystko to jest dostarczane za pośrednictwem technologii znanej wielu organizacjom, co minimalizuje ryzyko pojawienia się silosów między zespołami i zapewnia płynne, spójne wrażenia konsumenckie.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej jak sprawnie przeprowadzić migracje do chmury?

Pobierz nasz whitepaperMigrating Apps to the Cloud in 5 Steps’


Kategoria: Virtualization

Tagi: , , ,

Podobne artykuły

Dodane 10/10/2017 przez blogsadmin

Dlaczego vSAN 6.6 jest najkorzystniejszą ofertą dla partnerów?

Mikołaj Wiśniak, Manager Systems Engineering VMware W kwietniu wprowadziliśmy na rynek najnowszą wersję rozwiązania vSAN ― vSAN 6.6. To jedna z najnowocześniejszych technologii używanych w infrastrukturze IT. Już ponad 8000 klientów zdecydowało się na modernizację swoich centrów przetwarzania danych poprzez wirtualizację pamięci masowej oraz wykorzystanie rozwiązania vSAN do obsługi najbardziej krytycznych aplikacji. W centrach tych, zastosowano […]

Dodane 03/01/2020 przez msalanski

Biznes w świecie miliarda aplikacji – jak nimi zarządzać, by odnieść rynkowy sukces

Jean Pierre Brulard, wiceprezes VMware w regionie EMEA Jesteśmy właśnie w trakcie aplikacyjnej rewolucji. Jeszcze 10 lat temu na całym świecie było ok. 52 mln aplikacji. Dzisiaj jest ich już ponad 335 mln, a wciągu najbliższych pięciu lat dobijemy do prawie miliarda. Te wskaźniki najdobitniej pokazują, że rozwój technologii doprowadził do rozkwitu cyfrowego życia. Żyjemy […]

Dodane 03/08/2017 przez blogsadmin

Wyciek danych klientów – największy koszmar polskich CIO

Praca dyrektora IT jest ciężka i pełna wyzwań. Zarządza on wewnętrzną strukturą IT, ocenia istniejące i przyszłe wymagania firmy. Deleguje i zarządza pracownikami w dziale IT. Nadzoruje pracę osób odpowiedzialnych za infrastrukturę, rozwój aplikacji, zarządzanie projektami czy wsparcie techniczne. Dyrektor IT nadzoruje i kontroluje proces przygotowywania budżetu, współpracuje z szefami poszczególnych działów firmy w zakresie […]

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy