Business Continuity i Disaster Recovery. To nie jest to samo!

Dodane 07/04/2020 by msalanski
OŚWIADCZENIE: ten artykuł jest starszy niż jeden rok i może nie być aktualny w przypadku ostatnich wydarzeń lub nowo dostępnych informacji.

Obecna sytuacja jest najprawdziwszym sprawdzianem biznesowej odporności. Firmy z dnia na dzień musiały zmienić swoje modele działania – przede wszystkim w zakresie tego jak ich pracownicy wykonują swoje obowiązki. Umiejętność bezbolesnego przestawienia się na pracę zdalną stała się warunkiem biznesowej ciągłości. W tym artykule omawiamy czym jest ciągłość biznesowa, czym różni się od tzw. Disaster Recovery oraz przedstawiamy rozwiązania, które pozwolą Twojej organizacji utrzymać się na powierzchni w tych niepewnych czasach.

Klienci korzystają z wirtualizacji stacji roboczych z różnych przyczyn, które w większym lub mniejszym stopniu wpływają na ich działalność. Praca zdalna, wbudowane mechanizmy bezpieczeństwa czy aplikacje służbowe dostępne dla pracowników z dowolnego miejsca i urządzenia to tylko część korzyści. Inne, takie jak przywracanie po awarii i ciągłość biznesowa, są dostrzegane i doceniane tylko wtedy, gdy są już realnie potrzebne.

Ostatnimi czasy coraz częściej pada pytanie, na czym jednak polega różnica między przywracaniem po awarii a ciągłością biznesową. Dlatego postanowiliśmy wyjaśnić tę kwestię tutaj. Chociaż oba scenariusze wydają się podobne – oba umożliwiają użytkownikom kontynuowanie pracy w razie awarii – istnieją między nimi różnice.

 

Czym jest przywracanie po awarii? 

Przywracanie po awarii, czyli Disaster Recovery dotyczy wydarzeń, które wpływają na działanie infrastruktury, takich jak zniszczenie centrum danych przez huragan lub poważna awaria zasilania. Scenariusz przywracania po awarii zwykle zakłada szybkie uruchomienie niezbędnych obciążeń w innej lokalizacji. W przypadku korzystania z tradycyjnych komputerów firmy muszą użyć przenieść się do tzw. biur zapasowych, które muszą być utrzymywane w gotowości do pracy, co jest kosztowne. Ponadto obiekty te muszą znajdować się w bliskiej odległości od użytkowników, co oznacza, że w przypadku rozległej awarii również mogą ucierpieć. Przeniesienie komputerów i aplikacji do centrum przetwarzania danych lub chmury publicznej pozwala szybciej uruchomić te obciążenia i w sytuacji awaryjnej i uzyskać do nich dostęp zdalny.

 

Czym jest ciągłość biznesowa? 

Ciągłość biznesowa dotyczy sytuacji, gdy infrastruktura działa prawidłowo, ale z jakiegoś powodu użytkownicy nie mogą przyjść do pracy. Dobrym przykładem może być szalejący w okolicy huragan, ryzyko powodzi, albo konieczność izolacji w sytuacji pandemii. Przyczyn, które mogą zmusić użytkowników do pozostania w domu, może być jednak o wiele więcej. Jeśli firma korzysta z tradycyjnych komputerów dostępnych tylko w biurze, tego rodzaju zakłócenie działalności może przynieść katastrofalne skutki. Wirtualizacja desktopów i aplikacji daje jednak użytkownikom możliwość połączenia się ze swoimi służbowymi pulpitami i aplikacjami z dowolnego miejsca na świecie np. domu.

W każdym przypadku wdrożenie wirtualnych desktopów i aplikacji w centrum przetwarzania danych z użyciem rozwiązania VMware Horizon. zamiast używania tradycyjnych komputerów zapewnia organizacji większą elastyczność i lepsze możliwości dostosowania się w przypadku wystąpienia awarii. Dodatkową korzyścią jest fakt, że użytkownicy pracujący głównie z wirtualnymi desktopami i aplikacjami mogą korzystać z nich w taki sam sposób niezależnie od tego, gdzie się znajdują. To pozwala jeszcze bardziej ograniczyć skutki zakłóceń działalności.

 

Jak Horizon wspiera obydwa scenariusze?

Usługa VMware Horizon  zapewnia elastyczną platformę, którą można dostosować do wymogów codziennych zadań. Jednocześnie oferuje dodatkowe funkcje obsługi przywracania po awarii i ciągłości biznesowej. Możliwość zarządzania z jednego miejsca i wspólny zestaw usług w chmurze pozwala firmom wdrażać wirtualne desktopy i aplikacje w lokalnych środowiskach vSphere, VMware Cloud on AWS i Microsoft Azure w tym samym czasie i z tym samym szerokim zakresem obsługi klienta i protokołów dostępu zdalnego.

Można również skorzystać z ofert wirtualizacji desktopów w chmurze IBM Cloud oraz rozwiązań partnerskich, by jeszcze bardziej zwiększyć elastyczność w momencie, gdy jest ona potrzebna.

VMware Horizon umożliwia szybkie dostarczenie kompleksowego i elastycznego środowiska wirtualizacji desktopów, zapewniając obsługę użytkowników w każdej sytuacji. W połączeniu z platformą VMware Workspace ONE oferuje firmie spójną obsługę klienta, zabezpieczenia zgodne z zasadą zero-trust, ciągłość komunikacji za pośrednictwem usługi Workspace ONE Intelligent Hub oraz — co najważniejsze — nieprzerwaną produktywność.

Jeśli Twoja firma nie ma jeszcze planów przywracania po awarii i ciągłości biznesowej, może to być dobry moment, by zastanowić się, jak poradzi sobie z tego rodzaju zakłóceniami działalności. Dowiedz się więcej o VMware Horizon na naszej stronie.


Kategoria: Mobility, SDDC

Tagi: , , , , ,

Podobne artykuły

Dodane 27/03/2020 przez msalanski

11 tajników efektywnej pracy zdalnej

Wiele organizacji odczuwa dzisiaj skutki niemożliwej do przewidzenia sytuacji. Firmy odwołują spotkania biznesowe i konferencje, opracowują tymczasowe zasady pracy zdalnej, szybko przekonując się, w jakim stopniu są rzeczywiście przygotowane na sytuację kryzysową. W tym wywiadzie chcemy pokazać jak nasza platforma Workspace ONE ułatwia komunikację w tych kryzysowych czasach. Naszym rozmówcą był Charles Barratt, starszy menedżer […]

Dodane 23/03/2020 przez msalanski

#zostańwdomu – VMware pomaga firmom przejść na pracę zdalną

Obecna sytuacja związana z pandemią COVID-19 zaskoczyła cały świat biznesu. Szczególnie, gdy z dnia na dzień 70-80 proc. a nawet 90 proc. pracowników pracuje zdalnie. Konieczność izolacji sprawia, że praca zdalna staje się bowiem koniecznością. To co kiedyś było przywilejem, innowacją dziś jest “nową normalnością”. Dla nas wszystkich obecna sytuacja to ogromne wyzwanie, ale dla […]

Dodane 19/05/2017 przez blogsadmin

Cyfrowe miejsce pracy w bankach nowej generacji

Bartłomiej Ślawski, Country Manager, VMware Polska Firmy z sektora usług finansowych od zawsze musiały być otwarte na cyfrowe technologie i szybko wdrażać nowe rozwiązania, po to, aby zachowywać konkurencyjność. Jednak my, jako klienci końcowi, nie zwracamy szczególnej uwagi na to, jakie technologie wykorzystywane są w ramach back office danego banku. Zdolność gromadzenia danych i wykorzystywania […]

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy