OŚWIADCZENIE: ten artykuł jest starszy niż jeden rok i może nie być aktualny w przypadku ostatnich wydarzeń lub nowo dostępnych informacji.
Bartłomiej Ślawski, Country Manager VMware Polska
Dzisiejsze modele wdrożeń rozwiązań informatycznych znacznie odbiegają od hermetycznych obszarów operacyjnych z poprzedniej dekady. Infrastruktura konwergentna i hiperkonwergentna przekształcają sposób zarządzania pamięcią masową, serwerami i sieciami w przedsiębiorstwach. Ten trend nie zwalnia: według danych IDC w pierwszym kwartale 2017 r. sprzedaż systemów hiperkonwergentnych wzrosła o 64,7% rok do roku.
Co ciekawe, nie istnieje jeden powód wyboru systemów HCI przez przedsiębiorstwa i instytucje — rozwiązują one różne problemy, a często przynoszą korzyści, których wcale się nie spodziewano.
Na przykład Urząd Podatkowy Katalonii zmagał się z kilkoma problemami naraz. Kierujący działem informatyki tej instytucji Javier Fernandez musiał przeprowadzić migrację usług do korporacyjnego centrum przetwarzania danych oraz modernizację w znacznej części przestarzałej infrastruktury. Urząd musiał również podnieść poziom zabezpieczeń ze względu na wrażliwość posiadanych danych.
Za jedną z przyczyn wzrostu popularności systemów HCI uznaje chęć zmian. Infrastruktura hiperkonwergentna pozwala klientom przejść na model stopniowego ponoszenia kosztów budowy centrum przetwarzania danych — kupowania na początek tylko tego, co konieczne, i rozbudowy w miarę potrzeb. Taka elastyczność wyraźnie się różni od dawnych rozwiązań, w których na samym początku konieczne były duże nakłady inwestycyjne i przygotowanie zasobów na zapas.
Systemy HCI są atrakcyjne również dzięki prostocie zarządzania i wdrażania oraz większej przejrzystości. Jest to ważne zwłaszcza dla przedsiębiorstw, które chcą w scentralizowany sposób zdalnie zarządzać centrami przetwarzania danych.
Przykładem może być ONO Academic College — największy college w Izraelu. Gdy potrzebna była wymiana macierzy pamięci masowej, zwrócono się w stronę infrastruktury hiperkonwergentnej, aby zyskać większą elastyczność. Wybór padł na rozwiązanie z dyskami SSD czego efektem był dwukrotny wzrost wydajności, a technologia vSAN zapewniła znakomity poziom usług nawet w odległych lokalizacjach. Czas wykonywania kopii zapasowych jest obecnie znacznie krótszy, a ponadto do zarządzania wirtualną infrastrukturą pamięci masowej potrzebna jest tylko jedna osoba. Reszta zespołu może teraz tworzyć nowe aplikacje zamiast zajmować się rutynowymi zadaniami.
Dzięki VMware wiele instytucji i przedsiębiorstw może łatwiej przejść na rozwiązania konwergentne i szybciej uzyskać zwrot z tej inwestycji. Infrastruktura hiperkonwergentna nie tylko zmienia technologię i pracę działów informatyki, ale też pozwala informatykom skupić się na ważniejszych zadaniach, wspiera realizację procesów DevOps i inicjatyw transformacji cyfrowej oraz pomaga w osiągnięciu celów strategicznych.
Chcesz przeczytać więcej wpisów Bartłomieja Ślawskiego? Kliknij tu >
Kategoria: Business
Tagi: Bartłomiej Ślawski, Biznes, HCI, infrastruktura hiperkonwergentna
Brak komentarzy