Jak rozwiązać problemy współczesnych środowisk IT? Słuchając ludzi

Dodane 16/02/2017 by blogsadmin
OŚWIADCZENIE: ten artykuł jest starszy niż jeden rok i może nie być aktualny w przypadku ostatnich wydarzeń lub nowo dostępnych informacji.

Bartłomiej Ślawski, Country Manager, VMware Polska

Nikt nie przepada za wypełnianiem firmowych formularzy rozliczania wydatków. Przez całe lata przedsiębiorcom wmawiano jednak, że korzystanie z nich ułatwia wszystkim życie. Ale prawda leży gdzie indziej — formularze są wygodne tylko dla tych, którzy odpowiadają za rozliczanie wydatków innych pracowników.

Ten prosty przykład pokazuje, że w wielu firmach dział IT w niewłaściwy sposób wpływa na procesy biznesowe. Informatycy mogą spytać pracowników o ich preferencje lub poprosić kadrę kierowniczą o wskazanie parametrów optymalnego systemu. Postępując w ten sposób, koncentrują się jednak na niewłaściwym użytkowniku, ponieważ nie powinni podchodzić do sprawy wyłącznie z perspektywy działu, lecz raczej skoncentrować się na ludziach, którzy na koniec dnia będą korzystać z rozwiązania. Jeśli nie będą oni zadowoleni z danej technologii czy aplikacji i nie uznają jej za intuicyjną w obsłudze, nie będą przecież chętnie włączać jej do swojej codziennej pracy.

Zadanie działów IT stało się jeszcze trudniejsze, gdy na popularności zyskały nowe rozwiązania, a do przedsiębiorstw zaczęło napływać coraz więcej technologii. Jak wynika z badania przeprowadzonego niedawno na zlecenie VMware, dwie trzecie menedżerów w regionie EMEA potwierdza, że upowszechnienie się cloud computingu ułatwiło poszczególnym działom firmy samodzielny zakup rozwiązań IT.

Piony biznesowe ewidentnie przejmują kontrolę nad własnymi potrzebami technologicznymi, co oznacza rozluźnienie kontroli ze strony działu IT. 42% menedżerów przyznaje, że firmowi informatycy nie mają kontroli nad procesem decentralizacji środowiska IT. Wielu menedżerów zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie można czerpać dzięki temu trendowi, lecz jednocześnie połowa z nich przyznaje, że praca informatyków jest przez to utrudniona. Decentralizacja środowiska IT sprawia ponadto, że wydatki na rozwiązania informatyczne są powielane, problematyczne staje się określenie, kto w rzeczywistości odpowiedzialny jest za technologie oraz rośnie ryzyko wdrożenia rozwiązań, które nie spełniają standardów bezpieczeństwa.

Słuchajmy pracowników

To, czego nauczymy się dziś w dziedzinie technologii — z wyjątkiem informacji stanowiących bazę naszej wiedzy — za pięć lat będzie już nieaktualne. Jednocześnie nie ma nic bardziej użytecznego niż umiejętności miękkie – rozumienie ludzkich emocji i motywacji, które wpływają na nasze interakcje. Przy wybieraniu i wdrażaniu rozwiązań technologicznych należy przede wszystkim zrozumieć, czego tak naprawdę chce użytkownik, jak będzie z tego korzystać i jak należy zaprezentować dane rozwiązanie pracownikom, aby wzbudzić ich zainteresowanie i entuzjazm oraz uzmysłowić im liczne korzyści, jakie na co dzień będzie im przynosić ta technologia.

Nowe technologie stają się codziennością, ponieważ przedsiębiorstwa przeprowadzają cyfrową transformację na dużą skalę, przetwarzanie w chmurze zapewnia dostępność nowych aplikacji i usług, a konsumeryzacja IT wyznacza standard intuicyjności obsługi. W tym nowym środowisku konieczne jest, aby firmowi eksperci IT dysponowali odpowiednimi umiejętnościami miękkimi i technicznymi, a pracownicy rozumieli technologię, którą mają na wyciągnięcie ręki, oraz chcieli i potrafili ją wykorzystać. Osiągnięcie tego celu wymaga zrozumienia potrzeb całego personelu firmy. Pozwoli to zwiększyć poparcie pracowników dla nowo wdrażanych technologii i zoptymalizować wpływ rozwiązań informatycznych na całe przedsiębiorstwo.


Kategoria: Business

Tagi: , , ,

Podobne artykuły

Dodane 12/06/2019 przez msalanski

Programista-humanista: nowoczesne IT to nie tylko wciskanie przycisków

Co wspólnego ma krzemienny nóż i silnik spalinowy ze smartfonem i sztuczną inteligencją? Wszystko to są innowacje. Każda z tych technologii w odpowiednim momencie naszej historii zmieniła (lub zmieni) sposób w jaki żyjemy i pracujemy. Choć różne jest ich działanie i zaawansowanie mają jeden wspólny mianownik. Człowiek. Tylko od nas zależy czy dana innowacja posłuży […]

Dodane 14/02/2019 przez msalanski

Nauka to potęgi klucz, czyli czemu konsumenci są kluczem do udanej cyfryzacji

Połowa Europejczyków nie wie jak działają nowe technologi – wynika z badania VMware. Większość z nas chce jednak zdobyć wiedzę, jak innowacje mogę odmienić naszą codzienność. Kto może pomóc? Konsumencie nie mają złudzeń. Państwo i biznes.

Dodane 16/03/2020 przez msalanski

Bezpieczny szpital – jak mikrosegmentacja chroni dane pacjentów

Szpital Uniwersytecki Tallaght w Dublinie był jedną z największych inwestycji w irlandzkiej służbie zdrowia, jaką rząd podjął w ciągu ostatnich 20 lat. Dzięki współpracy z VMware także pod względem cyfryzacji placówka stanowi wzór do naśladowania. Wdrożone mechanizmy bezpieczeństwa chronią dane pacjentów i organizacyjną reputację. Dzięki wyposażeniu obiektów w inteligentne czujniki i stałemu połączenie internetowemu Internet […]

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy